10 sposobów na oszczędzanie

oszczędzanie pieniędzyPrzedstawiam ci 12 sposobów na oszczędzanie:

1. Wydawaj mniej niż zarabiasz

HA! Wydawałoby się, że to takie proste i logiczne. Niestety specjaliści od marketingu doskonale wiedzą o tym jak wzbudzić w nas potrzebę posiadania tego nowego, rewolucyjnego produktu, który sprawi, że poczujesz się cudownie. Idziesz do kasy w markecie, a tu uśmiechają się do ciebie batoniki. I jak tu oszczędzać?

2.Rób listę zakupów

Robienie zakupów bez listy może być chaotyczne i przez to w wózku zakupowym wyląduje więcej przypadkowych towarów.

3. Rzuć palenie

Każdy wie jak bardzo szkodliwe jest palenie, ale tylko palacz wie jak trudno jest rzucić papierosy. Jeśli palisz policz ile pieniędzy rocznie puszczasz z dymem. Może to Ciebie zmobilizuje do znalezienia sposobu na rzucenie palenia.

4. Ogranicz słodycze, napoje gazowane

Nadmiar cukru powoduje otyłość, cukrzycę, choroby serca. Cukier podobnie jak papierosy uzależnia. Spróbuj zastąpić go zdrowszymi przekąskami np. owocami. Lepiej zapobiegać chorobom niż je później leczyć.

5. Zacznij przygotowywać jedzenie do pracy

Przygotowywanie posiłków w domu jest dużo tańsze niż jedzenie w barach, restauracjach.

6. Korzystaj z promocji

Swoją listę zakupową warto porównać z ofertą różnych sklepów w twojej miejscowości. Zakupy można podzielić i nie trzeba wszystkiego kupować w jednym miejscu. Niektóre markety takie jak Carrefour mają swoją aplikację mobilną, która umożliwia tańsze zakupy. Po prostu uruchamiasz aplikację, wyszukujesz interesujący Ciebie produkt dostępny w promocji, dodajesz kupon i pokazujesz kod kreskowy karty na smartfonie kasjerowi.

7. Kupuj produkty mniej znanych firm (bądź marki marketów)

Produkty znanych marek z reguły są droższe od tych mniej znanych. Te mniej znane nie zawsze jednak są gorsze. Warto czasem spróbować produktu wytworzonego marketu.

8. Czy tego naprawdę potrzebuję?

Niejednokrotnie kupujesz coś, bo tego chcesz. Chcieć nie zawsze oznacza potrzebować. Zastanów się, czy jest Ci to niezbędne.

9. Dbaj o zdrowie i kondycję

Dobra kondycja to mniejsze wydatki na leczenie. Dieta, ruch, odpowiednia ilość snu sprawi, że będziesz czuć się dobrze i nie będziesz często odwiedzać lekarza, czy farmaceuty.

10. Zrób sobie „pojemniki na marzenia”

Jednym z dobrych sposobów na oszczędzanie jest przygotowanie sobie „pojemników na marzenia”. Mogą to być skarbonki, słoiki, czy jakieś pudełka. Napisz na każdym z nich po jednym swoim marzeniu i wrzucaj do nich pieniądze.

Niby to wszystko takie oczywiste, a jednak…

A jak Ty oszczędzasz? Napisz w komentarzu.

 

 

P.S. Dziękuję, że dotarłeś aż tutaj. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *